BUDOWA

Pianki montażowe – kryterium podziału pianek

Pianki montażowe to nieodzowny materiał wykorzystywany niemalże do wszystkich prac remontowo – budowlanych. W ciągu upływających lat zastępowały inne materiały do mocowania, izolowania i uszczelniania. Aktualnie na sklepowych półkach możemy znaleźć różne ich rodzaje oraz zastosowania. Jak w takim razie wybrać tę właściwą, która będzie odpowiednia do konkretnego zastosowania?

Pianki montażowe – podział

Wybierając pianki montażowe, kierujemy się takimi kryteriami podziału:

  • Sposób jej utwardzania;
  • Rodzaj aplikacji;
  • Temperatura stosowania;
  • Specjalne zastosowanie.

Czym kierować się przy zakupie pianki?

Jednym z takich elementów, który powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie pianki, jest jej przyrost objętości. Pianki jednoskładnikowe charakteryzują się przyrostem nawet do 7 razy. Dzięki takiej właściwości są doskonałym uszczelniaczem i wypełniaczem. Niestety, ale tym samym są mniej izolacyjne. Może łatwiej pękać i wnikać w nią woda. Tych pianek nie zaleca się do montażu okien i drzwi. Są one jednak idealne do uszczelniania miejsc, gdzie zależy nam na izolacji cieplnej. Przeznaczone są one przede wszystkim do wypełniania szczelin na poddaszach, uszczelniania wnęk i różnych przestrzeni.

Do osadzania okien i drzwi bardziej wskazane są pianki dwuskładnikowe, które mają większą siłę klejenia i większą gęstość wewnętrzną.

Kolejną ważną cechą wyróżniającą pianki montażowe do konkretnych prac jest czas utwardzania. Trzeba go dostosować do rodzaju i czasu obróbki.